דבר יושבת הראש

עמיתים יקרים,

בשנים האחרונות מעמיקים הידע, המודעות וההבנה המקצועית בכל הקשור לצרכים הרפואיים הייחודים של נשים לאורך כל מעגל החיים. עם התקדמות המגמה של התמקדות והתמקצעות בנושאים ייחודים, מתבהר שהמבנה והתפקוד של מערכת הרביה בגיל הילדות והנעורים שונה מאוד מאשר באשה הבוגרת.

יתירה מכך, התפתחות של תופעות והגישה אליהן צריכה להתבסס על ידע ייעודי לגיל זה. כך למשל, בתסמונת שחלות פוליציסטיות (PCO), אם ניישם הגדרות אבחנתיות המקובלות בנשים בוגרות, נביא לאבחנת יתר מוטעית (פי שלוש) במתבגרות, דבר שיוביל לטיפול וסבל מיותרים.

ההתפתחות מינקות ועד החיים הבוגרים של האשה טומנת בחובה תהליכים פיזיולוגיים, נפשיים וחברתיים המחייבים מענה רפואי ייעודי וסביבה ידידותית וקשובה לבעיות גינקולוגיות והתפתחותיות.

הקדמת גיל ההתבגרות הנצפית בשנים האחרונות לצד המתירנות המינית המאפיינת את חברתנו, מחזקים את הצורך במתן מענה מקצועי לסוגיות אלו. הגיוון והרב תרבותיות המאפיינים את האוכלוסייה הצעירה במדינת ישראל מצריכים מענה מקצועי ופרטני שיהלום את התרבות וההשקפות השונות בילדות ומתבגרות מקבוצות מגוונות.

עיסוק בגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות דורש יכולת שילוב של ידע מעמיק מתחומי רפואה שונים, אך לא פחות מכך, גם כישורי תקשורת עם ילדות ומתבגרות. נצפה שלמפגש הראשון עם רופא\ת נשים יהיו השלכות על התנהלותה בעתיד כצרכנית שרותי רפואת נשים, ומפגש בלתי הולם עלול לגרום להתנהגות פוסט-טראומתית.

החברה הישראלית לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות אמונה על הפצת הידע והניסיון הן בתחום הרפואי והן בתחום רכישת מיומנויות תקשורת. הישג זה מתאפשר רק בזכות שיתוף פעולה והפריה הדדית בין העמיתים מתחומי עניין שונים.

אני קוראת לכל המעוניינים להיות שותפים בהשגת מטרה זו להצטרף לחברה, לקחת חלק בפעילותה ולהציע רעיונות יצירתיים. הצעות למחקרים קליניים התורמים לקידום תחום בריאות הנערות יתקבלו בברכה. אתר החברה מהווה כלי תקשורת הדדי בינינו וככזה אני מצפה למעורבותכם.


בברכה,

ד”ר דבורה באומן