איחוי השפתיים הקטנות בילדות

מאת ד"ר אחינעם לב-שגיא

השפתיים הקטנות של הפות בילדתך התאחו באופן זמני.
איחוי (הדבקות) של השפתיים הקטנות בילדות הינה בעיה שכיחה למדי בילדות לפני גיל ההתבגרות המינית, בעיקר בגילאי שנה-שש שנים. שכיחות התופעה נאמדת בכ- 0.6-3%, ויתכן כי מקרים רבים אף אינם מאובחנים היות ואינם גורמים לתלונות. הבעיה חולפת עם הגיל ואינה גורמת לבעיות כלשהן בעתיד.

הסיבה להדבקות של השפתיים הקטנות אינה ידועה. מניחים כי הגורם הינו רמות נמוכות של הורמון האסטרוגן (הורמון הנוצר בגוף האשה לאחר הופעת הוסת, אולם לא קיים בילדות באופן טבעי), ויש המשערים כי מדובר ברמות נמוכות של אסטרוגן בצירוף לגירוי מקומי של הרקמה (כגון תפרחת חיתולים או חשיפה לשתן וצואה). גירוי כזה גורם להווצרותה של דלקת קלה בשפתיים, ובזמן הריפוי מן הדלקת רקמת הריפוי הנוצרת "מדביקה" את השפתיים זו לזו.

האבחנה נעשית בהסתכלות על ידי רופא מנוסה המכיר את המראה התקין ואת מראה השפתיים המאוחות. לעיתים יש צורך להחדיר מטוש דק לנרתיק על מנת לודא כי הנרתיק עצמו פתוח (הפעולה אינה כואבת).

במרבית המקרים, איחוי השפתיים אינו גורם לתסמינים כלשהם. כאשר יש תסמינים, הם עלולים להיות דליפת שתן (בשל הצטברות שתן מאחורי השפתיים המחוברות), דלקות חוזרות בדרכי השתן או דלקת של הפות והנרתיק.

במרבית המקרים (כ-80%), עם עלית רמות האסטרוגנים לקראת ההתבגרות המינית, הבעיה חולפת מעצמה, ולכן ישנם רופאים הנוטים לא לטפל באיחוי השפתיים אם אין לילדה תסמינים. במידה ויש תסמינים, או שההדבקות נראית משמעותית, ניתן לטפל.

הטיפול נעשה על ידי מריחת קרם המכיל אסטרוגן על אזור ההדבקות, פעם-פעמיים ביום, למשך מספר שבועות. הספיגה לדם של האסטרוגן במשחה הינה מינמלית ולכן אינה מלווה בתופעות לוואי. הטיפול יעיל בכ-90%, ויש להמשיך ולמרוח משחה שומנית כדי למנוע השנות של ההדבקות, ולהקפיד על כללי הגיינה נכונה. השנות של ההדבקות מתרחשת ב-15-40% מן הילדות, בהן ניתן לחזור ולטפל באסטרוגן תחת השגחת הרופא המטפל.
במקרים נדירים של הדבקות קשה שאינה מגיבה לטיפול התרופתי, יש לבצע את הפתיחה באופן מכני- ניתוחי, תחת הרדמה.

הוראות לטיפול באיחוי השפתיים הקטנות:

  • השתמש\י בקרם האסטרוגן פעמיים ביום למשך שבועיים, ובהמשך פעם ביום למשך זמן שיקבע על ידי הרופא המטפל (בדרך כלל לשבועיים נוספים).
  • לצורך המריחה, יש לפסק את השפתיים הגדולות בעדינות באמצעות אצבעות יד אחת, ולמרוח את המשחה  מלמעלה למטה על אזור החיבור. מרח\י באצבעותיך בלבד. בזמן המריחה יש להפעיל לחץ קל על מנת לפתוח את ההדבקות, אך לא באופן שיכאיב לילדה. לחץ זה חשוב לא פחות ממריחת הקרם עצמו!
  • לאחר פתיחת ההדבקות, יש להמשיך ולמרוח קרם אסטרוגן פעם ביומיים למשך שבוע נוסף, ובשאר הימים למרוח קרם שומני שימנע הדבקות חוזרת. לאחר הפסקת השימוש באסטרוגן, יש להמשיך ולמרוח את הקרם השומני. ניתן להשתמש בוזלין או במשחת אקווזום.
  • יש להפסיק את השימוש בתרופה אם מתפתחים בעור גירוי ואדמומיות.
  • כדי למנוע השנות של ההדבקות, יש להקפיד על כללי ההגיינה הבאים:
התבגרות מאוחרת בבנות

התבגרות מאוחרת בבנות

הסימנים הראשונים של התבגרות הן הנצת השדיים בבנות, והאצה בגדילה.

...
מחזור לא סדיר

מחזור לא סדיר

מחזור סדיר/תקין אורך 3-5 שבועות ופירוש הדבר שהוסת תופיע כל

...
דלקת העריה בילדות

דלקת העריה בילדות

במקרים של גרד או צריבה בפות, אנחנו רגילים לחשוב על

...
איחוי השפתיים הקטנות

איחוי השפתיים הקטנות

איחוי (הדבקות) של השפתיים הקטנות בילדות הינה בעיה שכיחה למדי

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.