אמצעי מניעה - הטבעת הנרתיקית (נובה-רינג)

מאת ד"ר מתן אלעמי סוזין

הטבעת היא עיגול גמיש מחומר דמוי סיליקון המכיל הורמונים, שניתן לקפל ולהחדיר לנרתיק בדומה להחדרת טמפון. הטבעת עובדת באותו אופן כמו הגלולה, כלומר על ידי שחרור הורמונים (אסטרוגן ופרוגסטרון). הורמונים אלה נספגים דרך הנרתיק למחזור הדם. הורמונים אלה עוצרים את הביוץ ומדקקים (הופכים דק יותר) את רירית הרחם (הציפוי הפנימי של הרחם שקולט את ההריון) ובצורה זו הם מונעים הריון. הורמונים אלה גם הופכים את הריר המופרש מצוואר הרחם לסמיך יותר כך שהוא חוסם את מעבר תאי הזרע. חשוב לציין כי כל ההשפעות ההורמונליות האלה הן הפיכות ולא פוגעות בפוריות העתידית.
המדבקה מחייבת מרשם על ידי רופא.

השימוש בטבעת דומה לשימוש בטמפון. עליך להחדיר את הטבעת לנרתיק ולהשאיר אותה בנרתיק למשך 3 שבועות.לאחר 3 שבועות הוציאי אותה למשך 7 ימים, במהלכם תקבלי וסת. לאחר 7 ימי הפסקה יש להחדיר טבעת חדשה. ניתן להשתמש בטבעת גם כדי לדחות או להפסיק את דימום הוסת לחלוטין, וזאת על ידי שימוש רציף בטבעת, אותה יש להחליף מדי 3 שבועות, ללא שבוע ההפסקה. אם את מעונינת בכך, דברי על כך עם הרופא/ה שלך.

בערך 9 מתוך כל 100 נשים ייכנסו להריון כל שנה אם הן לא משתמשות כראוי בטבעת. פחות מ 1 מתוך 100 נשים תכנסנה להריון בכל שנה אם הן אינן משתמשות בטבעת באופן מדויק.

פשוט מלאי אחר ההוראות במפורטות בעלון למשתמשת. השאירי את הטבעת בנרתיק למשך 3 שבועות (אין צורך להוציא אותה אחרי יחסי מין או לשטוף אותה). דאגי להחליף את הטבעת בזמן. אם מסיבה כלשהי את רוצה להוציא את הטבעת מהנרתיק, זיכרי כי אסור להוציא אותה למשך יותר מ 3 שעות – אחרת ההגנה נגד הריון פוחתת משמעותית.

היתרון העיקרי הוא שאינך צריכה לזכור לקחת גלולה כל יום. בכל שאר המובנים, הטבעת טובה כמו הגלולות או המדבקה למניעת הריון. אין צורך להוציא את הטבעת כדי לקיים יחסי מין ורוב הנשים וגם בני/בנות זוגן לא מרגישים אותה. מחזור הוסת יהיה סדיר יותר, קל יותר וקצר יותר. המדבקה יכולה גם להפחית "פצעי בגרות", כאבי מחזור ותסמונת מתח קדם וסתי (שינויי מצב רוח ותסמינים נוספים שסובלים מהם לפני מחזור).

הטבעת לא מגינה עלייך מפני מחלות מין כך שעדיין מומלץ להשתמש במקביל גם בקונדום. תופעות לוואי הן נדירות אך יכולות לכלול כאבי ראש, בחילה וגודש בחזה. דברי עם הרופא/ה שלך אם את לוקחת תרופות אחרות, מעשנת, היו לך מקרים של קרישים בדם, לחץ דם גבוה, מיגרנות או כל בעיה רפואית אחרת.
התבגרות מאוחרת בבנות

התבגרות מאוחרת בבנות

הסימנים הראשונים של התבגרות הן הנצת השדיים בבנות, והאצה בגדילה.

...
ציסטות בשחלות בילדות ומתבגרות

ציסטות בשחלות בילדות ומתבגרות

ציסטות שחלתיות הן תופעה שכיחה בכל הגילאים. מדובר בחללים המתמלאים

...
המחזור החודשי והוסת

המחזור החודשי והוסת

הוסת הינה הפרשה דָמית היוצאת מן הרחם ודרך הנרתיק המתרחשת

...
התבגרות מוקדמת

התבגרות מוקדמת

תהליך ההתבגרות מתבטא בהופעת סימני מין משניים: שיער ערווה, הנצת

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.