אמצעי מניעה - המדבקה EVRA

ד"ר מתן אלעמי-סוזין

המדבקה עובדת באותו אופן כמו הגלולה, כלומר על ידי שחרור הורמונים (אסטרוגן ופרוגסטרון). הורמונים אלה נספגים דרך העור למחזור הדם. הורמונים אלה עוצרים את הביוץ ומדקקים (הופכים דק יותר) את רירית הרחם (הציפוי הפנימי של הרחם שקולט את ההריון) ובצורה זו הם מונעים הריון. הורמונים אלה גם הופכים את הריר המופרש מצוואר הרחם לסמיך יותר כך שהוא חוסם את מעבר תאי הזרע. חשוב לציין כי כל ההשפעות ההורמונליות האלה הן הפיכות ולא פוגעות בפוריות העתידית.

המדבקה חייבת מרשם על ידי רופא.

הדביקי את המדבקה על גבי עור הבטן התחתונה, העכוז, הגב או בזרוע העליונה (אך לא על החזה שלך !). השאירי את המדבקה על הגוף למשך 7 ימים. לאחר 7 ימים הסירי את המדבקה, והדביקי מדבקה חדשה במקום אחר בגוף. בשבוע הרביעי אל תשימי מדבקה על מנת לקבל וסת. לאחר מכן התחילי מחזור חדש של הדבקה (מדבקה כל שבוע למשך 3 שבועות ואז שבוע הפסקה). ניתן להשתמש במדבקה גם כדי לדחות או לעצור את דימום הוסת לגמרי. אם את מעונינת בכך עלייך להיוועץ ברופא/ה שלך. ניתן וצריך להשאיר את המדבקה על הגוף במהלך שחייה, רחצה במקלחת ו/או פעילות גופנית.

בערך 9 מתוך כל 100 נשים ייכנסו להריון כל שנה אם הן לא משתמשות כראוי במדבקה. פחות מ 1 מתוך 100 נשים תכנס להריון בשנה אם היא משתמשת באופן מדויק במדבקה.

הדביקי אותה כפי שהוסבר. החליפי אותה בזמן (כל שבוע). אם המדבקה נפלה מהגוף את יכולה להדביק אותה בחזרה אם עברו פחות מ 24 שעות. אם עברו יותר מ 24 שעות או אם את לא בטוחה, שימי מדבקה חדשה אבל השתמשי גם בקונדום למשך 7 ימים.

המדבקה טובה מאוד לצורך מניעת הריון. את מחליפה מדבקה רק אחת לשבוע כך שאת לא צריכה לזכור לנטול תרופה מדי יום, כמו שקורה עם הגלולות. הוסת תהיה סדירה יותר, קלה יותר וקצרה יותר. המדבקה יכולה גם להפחית "פצעי בגרות", כאבי מחזור ותסמונת מתח קדם וסתי (שינויי מצב רוח ותסמינים נוספים המופיעים לפני הוסת).

המדבקה לא מגינה עלייך מפני מחלות מין כך שעדיין מומלץ להשתמש במקביל גם בקונדום. אם את סובלת ממשקל עודף יש סיכוי שהמדבקה תהיה פחות יעילה במניעת הריון. המדבקה יכולה לגרום גירוי מקומי בעור ולהשאיר סימן (זמני) על העור שלך אחרי הסרתה. תופעות לוואי אפשריות של המדבקה כוללות כאבי ראש, בחילה וגודש בחזה. דברי עם הרופא/ה שלך אם את לוקחת תרופות אחרות, מעשנת, אם היו לך מקרים של קרישים בדם, לחץ דם גבוה, מיגרנות או כל בעיה רפואית אחרת.
מחזור לא סדיר

מחזור לא סדיר

מחזור סדיר/תקין אורך 3-5 שבועות ופירוש הדבר שהוסת תופיע כל

...
המחזור החודשי והוסת

המחזור החודשי והוסת

הוסת הינה הפרשה דָמית היוצאת מן הרחם ודרך הנרתיק המתרחשת

...
התבגרות מאוחרת בבנות

התבגרות מאוחרת בבנות

הסימנים הראשונים של התבגרות הן הנצת השדיים בבנות, והאצה בגדילה.

...
אל וסת – אמנוריאה

אל וסת – אמנוריאה

רוב הבנות מקבלות את הוסת הראשונה שלהן כשנתיים לאחר שהשדיים

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.