אמצעי מניעת הריון לשעת חרום
Emergency contraception

מאת ד"ר דבורה באומן

הריון נוצר ממפגש של תא זרע (תאים המצויים בתוך הנוזל המופרש מהפין הגברי) וביצית (אשר נוצרת בשחלה) בעת קיום יחסי מין. במהלך אותו מפגש מתרחשת הפריה וכך נוצר עובר, המתפתח בהמשך בתוך הרחם.

הסיכוי להריון כתוצאה מיחסי מין בלתי מוגנים הינו גבוה מאוד, במיוחד בקרב צעירים.

הורות זו אמנם חוויה מעצימה המאחדת ומעשירה את התא המשפחתי, אולם הריון בלתי רצוי ולידת תינוק לנערה צעירה, אשר טרם גיבשה את זהותה וטרם הבשילה לתפקיד אחראי זה, עלול להפוך לחוויה טראומטית עם השלכות חמורות לעתידה.

על מנת להימנע מהריון בלתי רצוי שעלול להתרחש בכל קיום יחסי מין יש להשתמש באמצעי מניעה, אשר ניתן לקרוא להם גם "אמצעי לתכנון הריון רצוי". 

קיים מגוון של אמצעי מניעה שרופא\ת הנשים שלך יכולים להתאים לך, וזאת לאחר תשאול ומדידת לחץ דם בלבד – אין צורך בבדיקה גופנית נוספת או בבדיקה גינקולוגית (אלא אם יוחלט על התקנת התקן תוך רחמי), וכך תוכלי להשתמש בו באופן קבוע ומסודר. פרטים נוספים על מגוון אמצעי המניעה ניתן למצוא בדפי המידע באתר זה.

אם יש אמצעי מניעה קבועים, לשם מה קיימים אמצעי מניעה לשעת חרום ?

כפי שנאמר לעיל, ההגנה המומלצת ביותר היא על ידי שימוש קבוע ומסודר באמצעי מניעה, אולם במקרים בהם ההגנה לא יעילה או חלקית, כגון: כלל לא היה שימוש באמצעי מניעה, קונדום שנקרע, שיכחה של גלולה או שתיים מתוך חפיסת גלולות וכו' (לכל אמצעי מניעה יש הנחיות ייחודיות) חשוב מאוד להשתמש באמצעי מניעה נוסף מסוג "אמצעי מניעה לשעת חרום".

איזה סוגים של אמצעי מניעה לשעת חרום קיימים ?

בארץ ישנם שני סוגי כדורים :

  • כדור המכיל חומר בשם Levonorgestrel – 1.5 mg  (שם מסחרי-פוסטינור-Postinor).

ניתן לקחת אותו עד 72 שעות (3 ימים) ממועד "האירוע", אולם היעילות יורדת עם הזמן, כך שבסמוך לאירוע הוא ימנע הריון בכ-90% ולאחר כשתי יממות יכולת המניעה יורדת לשיעור של 50% בלבד.

  • כדור המכיל חומר בשם Ulipristal acetate – 30 mg   (שם מסחרי –אלה –Ella).

ניתן לקחת אותו  עד 120 שעות (5 ימים). יעילותו היא מעל ל95% אם נלקח עד 3 ימים מהאירוע, אחרי זמן זה, יעילותו יורדת גם כן, אם כי במידה פחותה.

  • קיים אמצעי מניעה בטוח מאוד והוא התקן תוך רחמי, שהתקנתו עד 5 ימים מהאירוע מונעת בסבירות גבוה (כ99%) התפתחות הריון. חשוב לציין שההתקנה מתבצעת על ידי רופא\ת נשים ועל כן נדרשת בדיקה גינקולוגית (ראי דף מידע- התקן תוך רחמי).

אופן השימוש

הכדורים נלקחים כטיפול חד פעמי- כדור אחד בלבד, יש לקחת  סמוך ככל האפשר ליחסי מין בלתי מוגנים. דעה בלתי נכונה היא שיש לחכות למחרת, כנראה בעקבות השם "גלולת היום שאחרי" -זו היא דעה מטעה ומסוכנת !

בטיחות

כדורים אלו נטולי סיכון משמעותי, ובטיחותם עולה על בטיחות תכשיר כמו אקמול. קיימות הוכחות חד משמעותיות שהם אינם גורמים למחלות או בעיות פוריות עתידיות.

תופעות לוואי

תופעות לוואי של כדורים למניעת הריון לשעת חרום הינן מעטות וכוללות בעיקר בחילה, רגישות בשדיים ודימום בלתי סדיר. כל אלו חולפים לרוב תוך מספר ימים לאחר הנטילה, למעט שיבוש במחזור הווסת, שיכול להמשך עד המחזור הבא. אין בכל התופעות האלו להעיד על בעיה או פגיעה גופנית.

נגישות

הכדורים למניעת הריון "אלה" ו"פוסטינור", נמכרים בבתי מרקחת ללא מרשם רופא. אם באפשרותך להוציא מרשם רפואי תוכלי לקבל את הכדור בעלות מוזלת או אף ללא עלות כלל.

ניתן "להקדים תרופה למכה" ולרכוש אמצעי מניעה לשעת חרום עם מרשם רפואי בעלות מוזלת\ללא עלות, ולשמור אותו בתיקך\ארנקך לשעת חרום.

לסיכום:

חשוב מאוד להשתמש באמצעי מניעה קבועים באופן סדיר, אך יחד עם זאת יש לזכור שאם משהו "התפספס" בהגנה חייבים להשתמש באמצעי נוסף – אמצעי מניעה לשעת חרום. מומלץ לרכוש את אמצעי מניעה לשעת חרום  ולהשתמש בו בעת הצורך מוקדם ככל האפשר ! אמצעים אלו בטוחים מאוד לשימוש ויש להם מעט תופעות לוואי אשר חולפות תוך זמן קצר.

זיכרי: רופא\ת הנשים יכול\ה לסייע לך בכל שאלה והתלבטות, היעזרי בו\ה.

התבגרות מוקדמת

התבגרות מוקדמת

תהליך ההתבגרות מתבטא בהופעת סימני מין משניים: שיער ערווה, הנצת

...
איחוי השפתיים הקטנות

איחוי השפתיים הקטנות

איחוי (הדבקות) של השפתיים הקטנות בילדות הינה בעיה שכיחה למדי

...
מוצרי הגיינה לשימוש בזמן הוסת

מוצרי הגיינה לשימוש בזמן הוסת

הוסת הינה הפרשה דָמית היוצאת מן הרחם ודרך הנרתיק המתרחשת

...
אמצעי מניעת הריון לשעת חרום

אמצעי מניעת הריון לשעת חרום

הריון נוצר ממפגש של תא זרע (תאים המצויים בתוך הנוזל

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.