דיכוי המחזור והוסת

ד"ר מתן אלעמי-סוזין
יש נערות או נשים צעירות הסובלות ממצבים רפואיים בהם עדיף להמנע מקבלת הדימום הוסתי, למשל דימום רב מאוד או אנדומטריוזיס. לעתים, נערות ונשים מעונינת להמנע מקבלת הוסת מסיבות חברתיות או לשם נוחות. זכרי כי דם הוסת אינו "לכלוך", וכי מניעת קבלת הוסת אינה מסוכנת מבחינה בריאותית.

דיכוי של הוסת מתבצע בעזרת תרופות הורמונליות.
קיימים אמצעים הורמונליים רבים המסייעים להפחית או לעצור את דימום הוסת – גלולה, מדבקה, טבעת נרתיקית, זריקות במכילות את ההורמון "פרוגסטרון" והתקן תוך רחמי שמכיל פרוגסטרון. חלק מהאמצעים הללו מפסיקים את המחזור ומונעים קבלת וסת לחלוטין או כמעט לחלוטין, וחלק פשוט מסייעים לך לקבל פחות וסתות במהלך השנה. אם את בוחרת לדכא את המחזור שלך באמצעות גלולות, חשוב שתקחי אותן כל יום.

דיכוי המחזור הינו בטוח ובדרך כלל לא גורם לבעיות אחרות. בחודשים הראשונים, עד שהגוף מסתגל להורמונים, ייתכן שיהיו לך הכתמות או דימומים קלים לא סדירים. כדאי שתדברי עם הרופא/ה שלך על היתרונות והחסרונות של אמצעים הורמונליים שונים. אף אחד מהאמצעים ההורמונליים לדיכוי מחזור הוסת לא מגן עלייך מפני מחלות מין, ולכן מומלץ להשתמש גם בקונדומים.

דיכוי של מחזור הוסת עשוי לסייע לך אם את סובלת מכאבי מחזור קשים. הוא גם יכול לסייע לך אם יש לך מחזורים כבדים או אם קשה לך להתנהל עם הדימומים. יש מספר מצבים רפואיים שבהם דיכוי הורמונלי של מחזור הוסת מומלץ ועשוי להיות יעיל, כמו למשל אנדומטריוזיס וציסטות חוזרות בשחלות. לפעמים פשוט יותר נוח לא לקבל וסת. דיכוי של מחזור הוסת יכול גם לשפר פצעי בגרות או כאבי ראש שמופיעים סמוך למחזור.

התקשרי למרפאה אם יש לך כאבי בטן, כאבים בחזה, דימום כבד, שינויים בראייה או כאב/נפיחות משמעותית ברגל.
באופן חד משמעי התשובה היא לא. מחקרים רבים הוכיחו כי הסיכוי להכנס להריון בעתיד לא נפגע כתוצאה משימוש באמצעים הורמונליים למניעת הריון. אם יש בעיה להרות לאחר הפסקת גלולות או אמצעי מניעה אחר היא נובעת מבעיה שהיתה קיימת או שהתפתחה בלי קשר לשימוש באמצעי המניעה. כמו כן, לא כל האמצעים שניתנים לצורך דיכוי המחזור מונעים הריון. חשוב שתשאלי את הרופא/ה שלך האם האמצעי שאת מקבלת אכן מונע הריון במידה ואת פעילה מינית. אם האמצעי שאת מקבלת אכן מונע הריון, את עלולה בכל זאת להכנס להריון אם תשתמשי בו לא נכון או תפסיקי אותו ולא תבחרי בשיטה אחרת בטוחה למניעת הריון. לכן תמיד רצוי להיוועץ ברופא/ה לפני כל שינוי באמצעי מניעה.
צמיחת השדיים אצל נערות

צמיחת השדיים אצל נערות

גדילת (או צמיחת) השדיים הינה הסימן הראשון להתבגרות מינית בבנות,

...
הבדיקה הגינקולוגית הראשונה

הבדיקה הגינקולוגית הראשונה

רופאי\ות נשים התמחו בטיפול באיברי הרביה של האישה. ניתן להתייעץ

...
דלקת העריה בילדות

דלקת העריה בילדות

במקרים של גרד או צריבה בפות, אנחנו רגילים לחשוב על

...
התבגרות מוקדמת

התבגרות מוקדמת

תהליך ההתבגרות מתבטא בהופעת סימני מין משניים: שיער ערווה, הנצת

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.