הבדיקה הגינקולוגית הראשונה

המפגש הרפואי עם רופא\ת הנשים

על מה אפשר וכדאי להתייעץ עם רופא\ת הנשים?

רופאי\ות נשים התמחו בטיפול באיברי הרביה של האישה. ניתן להתייעץ איתם בנושאים הנוגעים לאיברים אלה, למשל: שימוש באמצעים למניעת הריון, מניעת מחלות, מחזור לא סדיר, אי הופעת מחזור, כאבי וסת, דימום חזק, הפרשות, גרד, כאבים, אי נוחות באיבר המין וכאבים ביחסי מין. בנוסף, ניתן להתייעץ איתם\ן במקרה שאת חוששת כי משהו "לא תקין" במבנה איבר המין שלך, אם את סובלת מפצעי בגרות או שיעור יתר.

האם כדאי ללכת לפגישה עם רופא\ת נשים אם אינני סובלת מבעיה כלשהי?

עמדת החברה הישראלית לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות היא שכדאי להפגש עם רופא\ת נשים גם ללא בעיות רפואיות, וזאת כדי להכיר את הרופא\ה, להפחית את מידת החשש שלך מהמפגש הרפואי, לאפשר לרופא\ה להכיר אותך, לאתר בעיות הקשורות למחזור החודשי ולאפשר מתן המלצות בנוגע לבריאותך, מידע על אמצעי מניעה, על מחלות מין ודרכי מניעתן.
מומלץ שהמפגש הראשון עם רופא\ת הנשים יתבצע בגיל 13-15 שנים.
היכרות מוקדמת עם הרופא\ה תקל עליך לפנות אליו\ה כאשר תזדקקי לבדיקה רפואית.

האם יש רופא\ת נשים מסויים\ת אליו יש ללכת?

בישראל אין הכשרה ייחודית לטיפול בילדות ומתבגרות אולם ישנם רופאים מעטים אשר למדו תחום זה בהרחבה. במידה ואין לך בעיות מיוחדות, את יכולה לפנות לכל רופא\ת נשים, אולם כדאי לפנות לרופא\ת שיש עליו המלצות או שמוכר לאחת מבנות המשפחה או חברותיך .

למי כדאי ללכת אם יש לי בעיה בתחום הגינקולוגי?

המסגרת המיטבית הינה מרפאה רב מקצועית הכוללת רופא\ת נשים ורופא\ת מתבגרים המיומנים בטיפול בנערות, אחות ,תזונאית, עובדת סוציאלית או פסיכולוגית ויועצים אחרים. מסגרת רחבה מעיין זו לרוב אינה מתאפשרת, אולם ניתן להתייעץ עם רופא הילדים למי כדאי לפנות.

האם כדאי להגיע לבדיקה לבד או עם מישהו\י?

רצוי שלמפגש ההיכרות הראשוני עם רופא\ת הנשים תגיעי עם אחד ההורים, איתו\ה את מרגישה בנוח. הדבר נועד לאפשר לרופא\ה להכיר את ההיסטוריה המשפחתית שלך, שעשויה להיות חשובה, למשל, אם את מעונינת בגלולות למניעת הריון.

מה לעשות במידה ואינני מעונינת להגיע עם ההורים ואינני מעונינת שיוודע להם על הפגישה?

אינך חייבת להגיע עם הורה. במערכת הבריאות נהוגים כללי חיסיון רפואי, כלומר, הרופא\ה אינו\ה רשאי\ת למסור לאיש פרטים עליך ללא רשותך המפורשת. הדבר נועד למנוע פגיעה בפרטיותך.
הדבר נכון גם אם את מגיעה לפגישה עם מלווה או הורה, אך אינך מעונינת שיהיו נוכחים במהלך כל הפגישה. את יכולה לבקש מן הרופא\ה והמלווה לנהל שיחה בפרטיות עם הרופא\ה.

במידה ואני פונה לרופא\ת נשים, האם הדבר מחייב בדיקה גינקולוגית ("בדיקה פנימית")?

המפגש השגרתי עם רופא\ת נשים אינו מחייב בדיקה גינקולוגית, אלא אם קיימת תלונה שלצורך בירורה יש לבצע בדיקה (כגון גרד, דימום, כאבים). במידה ואת באה להתייעץ בנוגע לאמצעי מניעה והרופא\ה ממליץ\ה על גלולות למניעת הריון, ניתן להסתפק בשאלות מכוונות בנוגע להיסטוריה הרפואית שלך ושל משפחתך ובמדידת לחץ דם, ואין צורך בבדיקה גינקולוגית.
במידה ואת סובלת מגרד או אי נוחות, לעיתים הרופא\ה יכול\ה להסתפק בבדיקה חיצונית (הסתכלות על איבר המין החיצוני).
במידה ויש המלצה לבדיקת אולטרסאונד (בדיקת על-שמע) לבירור כאבים או דימום לא סדיר, ניתן לבקש כי הבדיקה תעשה דרך הבטן ולא דרך הנרתיק.
במידה ויש צורך בבירור למחלות המועברות במגע מיני, ניתן לאבחן את מרבית מחלות המין בבדיקת דם ושתן ואין צורך בבדיקה נרתיקית לצורך זה.

במידה ואני עוברת בדיקה על ידי רופא\ת הנשים, האם ניתן לבקש נוכחות מלווה בחדר?

בזמן בדיקה גופנית את יכולה לבקש נוכחות של מלווה על פי רצונך.

באיזו תדירות כדאי להגיע לבדיקה אצל רופא\ת נשים?

כדאי להגיע לביקורת כל שנתיים (בגיל 13-15, 15-17, 17-19 שנים). לאחר תחילת קיום יחסי מין, כדאי להבדק פעם בשנה.

התבגרות מאוחרת בבנות

התבגרות מאוחרת בבנות

הסימנים הראשונים של התבגרות הן הנצת השדיים בבנות, והאצה בגדילה.

...
אמצעי מניעת הריון לשעת חרום

אמצעי מניעת הריון לשעת חרום

הריון נוצר ממפגש של תא זרע (תאים המצויים בתוך הנוזל

...
תסמונת השחלה הפוליציסטית

תסמונת השחלה הפוליציסטית

פירוש השם הינו שחלה שיש בה הרבה ציסטות (כיסים קטנים

...
מוצרי הגיינה לשימוש בזמן הוסת

מוצרי הגיינה לשימוש בזמן הוסת

הוסת הינה הפרשה דָמית היוצאת מן הרחם ודרך הנרתיק המתרחשת

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.