המחזור החודשי והוסת

מאת ד"ר אחינעם לב-שגיא וד"ר מתן אלעמי סוזין

מה היא הוסת?

הוסת הינה הפרשה דָמית היוצאת מן הרחם ודרך הנרתיק המתרחשת מדי חודש לערך אצל אישה בגיל הפוריות. דם הווסת מכיל את רירית הרחם אשר מתקלפת ונושרת כאשר הביצית לא הופרתה ולא נוצר הריון. הופעת הוסת הראשונה מתרחשת בין גיל 10 ל-16, וזהו סימן המעיד על שינוי במצב הפוריות של נערה.
אצל מתבגרות הופעת הווסת בלתי סדירה לעתים קרובות, אך היא מסתדרת עם הזמן.
ישנן נערות ונשים רבות המכנות את הוסת "מחזור", אבל למעשה הוסת היא חלק מן המחזור החודשי.

מה הוא המחזור החודשי?

המחזור החודשי הוא השם שניתן לרצף של תהליכים המתרחשים בגופן של נערות ונשים בגיל הפוריות מדי חודש.
רצף התהליכים חיוני לצורך הריון ופוריות.

רצף התהליכים כולל :
  • הבשלת ביצית בשחלה- אחת לחודש מבשילה ביצית ומשתחררת מהשחלה בתהליך המכונה "ביוץ". הביצית נקלטת על ידי החצוצרה ונודדת דרכה לעבר הרחם.
  • הבשלת רירית הרחם – במקביל להבשלת הביצית ובהשפעת הורמונים שונים, מתפתחת רירית הרחם. היא מתמלאת בכלי דם ומתעבה בהדרגה. אם הביצית הופרתה על ידי תא זרע, הביצית המופרית נקלטת ברירית הרחם ומתפתחת לעובר. בדרך כלל לא מתרחשת הפריה, ואז השכבה הרירית של הרחם מתפרקת ומופרשת אל מחוץ לגוף בצורה של הפרשה דמית הנקראת "וסת".
  • עם הופעת הוסת מתחילה הבשלת ביצית חדשה בשחלה והמחזור מתחיל מחדש.
המחזור נמשך בממוצע כ- 28 ימים, ומכאן שמו – המחזור החודשי.

מה משמעות הוסת?

הדימום הוסתי, הנמשך בין יומיים לשבעה ימים , מעיד על כך שלא התרחשו הפריה והשרשה, וההיריון לא התממש. היות והוסת הינה רירית רחם מפורקת המופרשת במידה ולא נוצר הריון, היא אינה "לכלוך" ואין לה משמעות של "ניקוי" הרחם או הגוף, כפי שנשים רבות נוהגות לחשוב.

מה מסמלים אי קבלת וסת או איחור בוסת?

אי-קבלת וסת בשנות הפוריות עשויה להיות סימן ראשון לכך שהאישה הרה. סיבות אחרות לאי קבלת וסת הינם שינויים הורמונליים הנובעים מעליה או ירידה במשקל, מצבי סטרס פיזיים (פעילות גופנית מאומצת) או רגשיים.

הוסתות הראשונות הן לא סדירות, מה המשמעות?

הווסתות הראשונות עשויות להתאפיין בחוסר סדירות, הן מבחינת מועדן והן מבחינת כמות ומשך הדימום. אחרי הדימום הראשון יכולים לעבור חודשים עד לקבלת הווסת הבא, והיא יכולה להימשך יום אחד או מספר רב של ימים. לאחר תקופה מסוימת, המחזור יהפוך לסדיר, אך התהליך עשוי לארוך שנתיים או יותר.

כמה ימים אורך מחזור תקין?

אורך המחזור בין היום הראשון של וסת אחת ליום הראשון של הוסת הבאה עשוי להשתנות מאישה לאישה ואפילו באותה אישה בין מחזורים שונים. ברוב הנערות, המחזור מופיע כל 21 עד 45 ימים בשנה הראשונה, וכל 21-35 ימים לאחר שהמחזור הופך לסדיר. בדרך כלל הדימום נמשך בין 4-7 ימים.

תסמיני הווסת

נשים רבות חוות תחושות לא נעימות לפני, במהלך או לאחר הוסת. חלק מן התחושות הללו נוצרות בשל השינויים ההורמונליים וחלק מן התלונות נובעות מהתכווצויות של הרחם. התסמינים עשויים לכלול כאבי גב, כאב או התכווצות בחלק התחתון של הבטן, "כאבי מחזור", כאבי ראש, מצבי רוח משתנים, דכדוך ועצבנות. עם זאת, יש נשים רבות שכלל לא סובלות מתלונות כלשהן במהלך המחזור וימי הדימום הווסתי.

מתי כדאי להתייעץ עם רופא\ת נשים לגבי המחזור?

כדאי לפנות להתייעצות אם המחזורים לא מסודרים, אם היו סדירים ועכשיו אינם מסודרים, או שהדימום נמשך יותר משבוע ימים. גם במקרים של דימום כבד או אם את מקבלת מחזור כל 3 חודשים או יותר יש צורך בהערכה של רופא/ת נשים.

דלקת העריה בילדות

דלקת העריה בילדות

במקרים של גרד או צריבה בפות, אנחנו רגילים לחשוב על

...
איחוי השפתיים הקטנות

איחוי השפתיים הקטנות

איחוי (הדבקות) של השפתיים הקטנות בילדות הינה בעיה שכיחה למדי

...
אל וסת – אמנוריאה

אל וסת – אמנוריאה

רוב הבנות מקבלות את הוסת הראשונה שלהן כשנתיים לאחר שהשדיים

...
דיכוי המחזור והוסת

דיכוי המחזור והוסת

יש נערות או נשים צעירות הסובלות ממצבים רפואיים בהם עדיף

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.