התבגרות מאוחרת בבנות

מאת ד"ר כרמית אבנון זיו

מהי התבגרות מאוחרת?

הסימנים הראשונים של התבגרות הן הנצת השדיים בבנות, והאצה בגדילה. וסת ראשונה מופיעה כשנתיים עד שלוש לאחר הנצת השדיים. אם אין הופעה של הנצת שדיים עד גיל 12-13 שנים, ההתבגרות מאחרת. כמו כן, אי הופעת מחזור חודשי בין שנתיים לשלוש שנים לאחר הופעת ניצני שדיים דורשת בירור.

מהן הסיבות להתבגרות מאוחרת?

במוח האנושי ישנו מין "שעון מעורר" המעודד את הגוף להתחיל בהתבגרות. שעון זה מושפע ממצב תזונתי, ומגורמי הסביבה, אך בעיקר הוא מושפע מהשפעות גנטיות. זאת אומרת שיש קשר בין קצב ההתבגרות של ההורים לזה של ילדיהם. לעיתים קרובות ישנו סיפור משפחתי של התבגרות מאוחרת, אך ברגע שהתהליך מתחיל הוא תקין לחלוטין.
מסת שומן נמוכה בגוף גם היא גורמת לעיכוב בהתבגרות. ניתן לראות זאת בבנות רזות במיוחד, בספורטאיות – בעיקר כאלה העוסקות בהתעמלות קרקע, בלט ושחייניות. אנורקסיה נברוזה, דיאטות קיצוניות והקאות גם יגרמו לעצירה בתהליך ההתבגרות. ילדות עם מחלות כרוניות, גם כן עשויות לסבול מעיכוב בהתבגרות.
לעיתים ההפרעה בהתבגרות נגרמת בשל כשל בתפקוד השחלה.
ישנם מצבים גנטיים בהם אין התפתחות תקינה של השחלה, השכיח שבהם תסמונת על שם טרנר. בתסמונת זו יש רק כרומוזום X בודד במקום שניים. לילדות אלו ישנן בעיות נוספות, בעיקר קומה נמוכה.
במצבים אוטואימוניים, מערכת החיסון של הגוף תוקפת את השחלה.
התבגרות מאוחרת יכולה להיגרם בגלל חוסר התפתחות תקינה של השחלה, או בגלל נזק שנגרם לשחלה בעכבות מחלה והטיפול בה (כגון טיפולים כימותרפיים בסרטן).
במקרים מסוימים, ישנה בעיה באברי המח האחראיים על ההתבגרות (יותרת המח) והם אינם מפרישים את ההורמונים האחראיים על תחילת ההתבגרות. זה יכול להיות ממצא בודד או חלק מחסרים רבים.
בהתבגרות מאוחרת חלקית, יכולה להיות בעיה של עודף הורמונים זכריים, כמו בתסמונת השחלה הפוליציסטית.

כיצד מאבחנים התבגרות מאוחרת?

הרופא יבדוק רמות של הורמוני המין המוחיים (LH, FSH) והורמוני המין הנקביים והזכריים. אם ימצא שהורמוני המח מאד גבוהים, ינסה הרופא לברר סיבות לכשל שחלתי. לפעמים יש צורך בבדיקה גנטית (קריוטיפ למשל) במצבים אלו.
אם הורמוני המין נמוכים, יתכן ומסת השומן נמוכה – ואז יש לטפל במצב זה. לעיתים יש חסר הורמונים ממקור המח ובמקרים אלו יתכן והמטופלת תשלח לבצוע MRI של הראש.
כמו כן, תשלח הנערה לצילום כף יד לגיל עצמות, על מנת להעריך האם יש עוד זמן לגדילה.

כיצד מטפלים בהתבגרות מאוחרת?

כאשר מדובר בהתבגרות מאוחרת משפחתית, לרב ההתפתחות מתחילה ומתקדמת מעצמה.
בילדות רזות במיוחד, עיקר הטיפול הוא תזונתי.
בילדות עם כשל של השחלה, יש צורך במתן הורמונים חלופיים, אשר חשובים גם להתפתחות השד וגדילת הרחם, אך גם לחוזק העצמות. הטיפול ניתן באמצעות כדורי אסטרוגן או מדבקות. בהמשך מספקים גם הורמון הנקרא פרוגסטרון.
הרופא גם ידון אתכם לגבי אפשרויות לפוריות בהמשך.

ציסטות בשחלות בילדות ומתבגרות

ציסטות בשחלות בילדות ומתבגרות

ציסטות שחלתיות הן תופעה שכיחה בכל הגילאים. מדובר בחללים המתמלאים

...
אמצעי מניעה – המדבקה EVRA

אמצעי מניעה – המדבקה EVRA

המדבקה עובדת באותו אופן כמו הגלולה, כלומר על ידי שחרור

...
התבגרות מאוחרת בבנות

התבגרות מאוחרת בבנות

הסימנים הראשונים של התבגרות הן הנצת השדיים בבנות, והאצה בגדילה.

...
תסמונת השחלה הפוליציסטית

תסמונת השחלה הפוליציסטית

פירוש השם הינו שחלה שיש בה הרבה ציסטות (כיסים קטנים

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.