התבגרות מינית בבנות

מאת ד"ר פלוריס לוי-חדמי

אחד התהליכים המשמעותיים ודרמטיים אשר ילדים חווים במהלך התפתחותם הוא ההתבגרות המינית, ואין פלא כי זוהי תקופה מאתגרת גם עבור הילד וגם עבור משפחתו.

גיל התחלת התבגרות המינית משתנה בבנות ונע בין 8-13 שנים. כיום  אנו עדים להתחלה מוקדמת יותר של תהליך ההתבגרות בבנות. הסיבה לכך אינה ברורה לחלוטין וההשערה כי מעורבים בה גורמים סביבתיים כגון עלייה במקרי השמנה, חשיפה לרעלים וסיבות אחרות.

הסימן הראשון להתחלת תהליך ההתבגרות בבנות הוא הנצת שדיים. הגיל הממוצע להנצת שדיים הוא 10.5 שנים. הופעת הנצת שד לפני גיל 8 שנים נחשבת כמוקדמת. הנצת השד יכולה להיות אסימטרית ויכולה לגרום לרגישות וכאב מקומי באזור השד. תופעות האלה זמניות וחולפות מעצמן. ברוב הבנות, במקביל להנצת שד, יופיע שיעור, קודם באזור הערווה ואחר כך בבית שחי. בכ 25% מהבנות יופיע שיעור קצת לפני הנצת שדיים. הופעת  שיעור לפני גיל 8 שנים או הופעת שיעור מוגבר ללא סממנים אחרים של התבגרות דורש התייחסות. במקביל לכך, לזיעה מתווסף ריח ובהמשך גם יופיע אקנה בעור הפנים.

התבגרות מינית מאוחרת – אם לנערה אין שום סממנים של התבגרות אחרי גיל 13 שנים, זה נחשב איחור בהתפתחות, ודורש פנייה לרופא וברור הסיבה. במקביל להופעת סימני מין משניים הבנות חוות גדילה מואצת. במהלך כל תהליך ההתבגרות, אשר נמשך בין  1.5-3 שנים, בנות גובהות ב- 15-30 סנטימטרים ( בהתאם לפוטנציאל הגנטי שלהם). בנות בדרך כלל חוות גדילה מהירה בשנה שמקדימה את המחזור ולאחר מכן יש האטה בגדילה. רוב הבנות יגדלו בין 3-7 ס"מ נוספים מאז קבלת המחזור ולרוב הגדילה מפסיקה בגילאי 16- 18 שנים.

הופעת המחזור מתרחשת בדרך כלל בסוף תהליך ההתבגרות. הגיל הממוצע לקבלת המחזור הוא 12.5 שנים, אך הוא תלוי מאוד בגיל המחזור אצל האם ולמוצא האתני. המחזורים הראשוניים הם בדרך כלל ללא ביוץ ולכן יכולים להיות לא מסודרים, אומנם אם יש פחות מ 9 מחזורים בשנה, או הפסקה של מעבר ל- 4 חודשים יש לפנות לבירור רפואי. כמו כן דימום במחזור רגיל אמור להימשך 3-7 ימים. במידה ויש דימום קיצוני או דימום שנמשך מעבר לשבוע יש לפנות לרופא. במהלך ההתבגרות ישנם גם שינויים רגשיים ופסיכולוגיים רבים.

דיכוי המחזור והוסת

דיכוי המחזור והוסת

יש נערות או נשים צעירות הסובלות ממצבים רפואיים בהם עדיף

...
אמצעי מניעה – הטבעת הנרתיקית

אמצעי מניעה – הטבעת הנרתיקית

הטבעת היא עיגול גמיש מחומר דמוי סיליקון המכיל הורמונים, שניתן

...
כאבי מחזור

כאבי מחזור

כאבי מחזור נגרמים כתוצאה מהתכווצויות של הרחם כנגד צוואר רחם

...
ליכן סקלרוזוס בילדות

ליכן סקלרוזוס בילדות

ליכן סקלרוזוס היא מחלת עור כרונית המערבת את עור הפות

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.