כאבי מחזור

מאת ד”ר אורלי גולדשטיק

כאבי מחזור מוכרים עוד משחר ההיסטוריה ממש כמו כאבי הלידה ונחשבו כחלק מהסבל שעל אישה לעבור בימי חייה.
כיום אנו סבורים, שאין סיבה להמשיך לסבול!

מהם כאבי מחזור?

כאבי מחזור נגרמים כתוצאה מהתכווצויות של הרחם כנגד צוואר רחם סגור. ההתכווצויות נגרמות על ידי חומרים המופרשים מרירית הרחם (הציפוי של פנים הרחם), הנקראים פרוסטגלנדינים.
ככל שרירית הרחם עבה יותר, מופרשים יותר פרוסטגלנדינים ולכן נגרם יותר כאב. ככל שצוואר הרחם סגור יותר, ההתכווצויות חזקות יותר וכואבות יותר ולכן נשים שטרם ילדו סובלות יותר מנשים שילדו.
יש לציין, שלפרוסטגלנדינים השפעה באתרים נוספים בגוף, ולכן לעיתים קיימות תופעות נלוות לכאבי המחזור כגון: בחילה,הקאה, סחרחורות, התעלפות, כאבי רגליים וכאבי ראש.

האם כאבי מחזור הם סימן שמשהו לא תקין אצלי?

לרוב, נוכחות של כאבי מחזור מצביעה על מערכת רבייה תקינה ומתפקדת. זו הסיבה שרוב כאבי המחזור מופיעים בנשים עם מחזור סדיר, ופחות בנשים עם מחזור ממש לא סדיר.
במקרים מסויימים, כאבי מחזור קיצוניים יכולים לרמז על תופעה שנקראת אנדומטריוזיס. במקרה כזה, לרוב יהיו תסמינים נוספים וכאבי המחזור יופיעו בגיל מאוחר יותר.

מה ניתן לעשות?

כיום, ניתן לשכך כאבי מחזור באופן משמעותי. בשלב הראשון, ניתן לנסות שינויים התנהגותיים כגון הפחתת מטלות בימי המחזור, הגברת מנוחה, או להיפך – הגברת פעילות ספורטיבית, שעשויה לעזור להפחתה בכאבים.
ניתן להשתמש בנוגדי כאבים קלים לפי הצורך.
יש שיעדיפו לפנות לטיפולי רפואה משלימה לסוגיהם, העשויים להועיל לפי המצאי והעדפה אישית.
בשלב הבא, הטיפול כולל נוגדי כאבים מסוג נוגדי דלקת כגון: נורופן, אדביל, אדקס, נקסין ודומיהם.
במידה שטיפול זה אינו מספק, ניתן להציע שימוש בגלולות למניעת הריון. אלה גורמות לדקיקות של רירית הרחם, המביאה להפרשת פחות פרוסטגלנדינים ולכן פחות כאבי מחזור.

הבדיקה הגינקולוגית הראשונה

הבדיקה הגינקולוגית הראשונה

רופאי\ות נשים התמחו בטיפול באיברי הרביה של האישה. ניתן להתייעץ

...
התבגרות מינית בבנות

התבגרות מינית בבנות

גיל התחלת התבגרות המינית משתנה בבנות ונע בין 8-13 שנים.

...
דלקת העריה בילדות

דלקת העריה בילדות

במקרים של גרד או צריבה בפות, אנחנו רגילים לחשוב על

...
דיכוי המחזור והוסת

דיכוי המחזור והוסת

יש נערות או נשים צעירות הסובלות ממצבים רפואיים בהם עדיף

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.