מחזור לא סדיר

מאת ד"ר מתן אלעמי-סוזין

מחזור סדיר/תקין אורך 3-5 שבועות ופירוש הדבר שהוסת תופיע כל 3-5 שבועות. זמן המחזור מחושב מהיום הראשון בו התחיל הדימום (הוסת) של מחזור אחד, עד היום הראשון של הוסת הבאה. דימום הוסת עשוי להמשך 5-7 ימים.

הדימום בדרך כלל רב יותר בימים של תחילת המחזור ונחלש לאחר מכן. שימוש ב 7-8 תחבושות או טמפונים ביום, שספוגים באופן בינוני, הוא תקין.

את יכולה לרשום ביומן מתי הגיעה הוסת, או להשתמש באפליקציות (יישומים) שונים לטלפון הסלולרי שלך, באמצעותם ניתן לעקוב אחרי המחזור שלך. הרופא/ה שלך יוכלו גם לעזור לך לעקוב אחר המחזור שלך בעזרת לוח שנה.

יש נערות שלא מקבלות וסת כל חודש. הדבר שכיח במיוחד בתחילת גיל הפוריות, כלומר בשנים הראשונות שלאחר קבלת הוסת הראשונה. בהתחלה יכול להיות שתקבלי וסת פחות מפעם בחודש (למשל כל חודשיים או שלושה) ולפעמים יותר מפעם בחודש (למשל כל שבועיים). גם הדימום יכול להמשך מעבר ל 7 ימים.
אם הוסת שלך מגיעה יותר מפעם בחודש או שהיא נמשכת שבוע או יותר, כדאי להתייעץ ברופא/ה שלך.

דברים רבים צריכים לקרות באופן תקין כדי שנערה תקבל וסת כל חודש. המוח שלך צריך לשלוח אותות לשחלות על מנת שהשחלות ייצרו הורמונים שייגרמו לך לקבל וסת. כשנערות מתחילות לקבל וסת, ה"אותות" האלה עדיין אינם מושלמים. יכולות לעבור שנתיים-שלוש עד שהתקשורת בין המוח והשחלות הופכת מושלמת והמחזור הופך לסדיר.
הרופא\ה י\תשאל שאלות שונות כדי להבין כל כמה זמן המחזור מגיע וכמה את מדממת, האם ירדת במשקל והאם את עוסקת בפעילות גופנית מאומצת. בדרך כלל יש צורך בבדיקה גופנית שכוללת הסתכלות על השדיים, העור ועל איברי המין החיצוניים וכן מדידת משקל וגובה. ברוב המקרים אין צורך בבדיקה נרתיקית פנימית. לעתים יש צורך בבדיקת דם על מנת לבדוק רמות הורמונים וכן את רמות הברזל על מנת לדעת האם את סובלת מאנמיה (רמות ברזל נמוכות) כתוצאה ממחזור תכוף מדי או רב מדי. לפעמים יש גם צורך בביצוע בדיקת אולטראסאונד כדי לוודא מבנה וצורה תקינים של הרחם והשחלות.

אם המחזור שלך לא גורם לך שום קושי ייתכן שאין כלל צורך בטיפול. לעתים המחזור יסתדר מעצמו עם הזמן. אם המחזור שלך לא מסתדר מעצמו, אם הוסת מלווה בכאבים, מופיעה לעתים קרובות מדי (כל פחות מ 21 ימים) או שהדימום כבד, יש תרופות שיכולות לעזור לך להסדיר את המחזור, להפחית את כמות הדימום בוסת וגם להקל על כאבי הוסת ("כאבי המחזור"). התרופות האלה כוללות תרופות למניעת הריון הורמונליות (גלולות, מדבקה וטבעת נרתיקית) וגם תרופות אחרות שאינן הורמונליות. כל התרופות הללו ניתנות בייעוץ הרופא/ה שלך ומחייבות מרשם. את יכולה לקחת אותן לצורך טיפול בהסדרת המחזור גם אם אינך מקיימת עדיין יחסי מין.

אם יש לך שאלה הקשורה במחזור או בוסת שלך פני לרופא/ת הנשים. חשוב לדבר עם הרופא/ה שלך אם הדימום נמשך יותר מ 7 ימים, אם את משתמשת ביותר מ 8 תחבושות או טמפונים כל יום או אם הדימום מגיע יותר מפעם בחודש (למשל כל שבוע או שבועיים). כדאי להתייעץ ברופא/ת נשים אם לא קבלת וסת במשך 3 חודשים או יותר, או אם חל שינוי באופן הרגיל בו את מקבלת וסת. תמיד כדאי לשתף את הרופא/ה אם יש סיכוי שאת בהריון. הרופא\ה מחוייב\ת לשמור על סודיות רפואית.
תסמונת השחלה הפוליציסטית

תסמונת השחלה הפוליציסטית

פירוש השם הינו שחלה שיש בה הרבה ציסטות (כיסים קטנים

...
כאבי מחזור

כאבי מחזור

כאבי מחזור נגרמים כתוצאה מהתכווצויות של הרחם כנגד צוואר רחם

...
דלקת העריה בילדות

דלקת העריה בילדות

במקרים של גרד או צריבה בפות, אנחנו רגילים לחשוב על

...
המחזור החודשי והוסת

המחזור החודשי והוסת

הוסת הינה הפרשה דָמית היוצאת מן הרחם ודרך הנרתיק המתרחשת

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.