ציסטות בשחלות בילדות ומתבגרות

מאת ד"ר רות גייסט

ציסטות שחלתיות הן תופעה שכיחה בכל הגילאים.
מדובר בחללים המתמלאים בנוזל וממוקמים בתוך השחלה. רובם נובעים מהפעילות ההורמונאלית של השחלה.
חלק מהציסטות הן פיזיולוגיות (כלומר: תהליך טבעי) למשל: זקיקים (ביציות) , מצבים לאחר ביוץ וכד'.
לעיתים הציסטות נובעות מתהליך של גדילת רקמה לא טבעית בשחלה.

פעמים רבות הציסטה תתגלה באופן אקראי בזמן בדיקה גינקולוגית שגרתית. בחלק מהמקרים הפנייה לגינקולוג תיעשה בעקבות סימפטומים של אי סדירות במחזור, כאבי בטן או תפיחות הבטן שנגרמו בגלל נוכחות הציסטה.
ברוב המקרים אין כל סיכון. ציסטות פיזיולוגיות מופיעות ונעלמות לעיתים קרובות ללא כל סימפטומים או עם סימפטומים קלים בלבד. לעיתים, ציסטה בשחלה יכולה לגרום לתסביב של השחלה על הגבעול שלה ולהפסקה באספקת הדם לשחלה. מצב זה מלווה לרוב בכאבי בטן עזים המובילים את המטופלת לייעוץ רפואי. ללא טפול, עלול להיגרם נזק לשחלה. ציסטות שאינן פיזיולוגיות יכולות באופן נדיר ביותר להיות ממקור גידולי ממאיר. לשמחתנו , התופעה נדירה ומופיעה לרוב בגיל מבוגר (גילאי 60-70 בדרך כלל).
האבחנה נעשית ע"י שילוב של בדיקה גופנית ובדיקת אולטרה סאונד.

כאשר מאובחנת ציסטה בשחלה, הרופא יציין האם מדובר בציסטה פיזיולוגית או אחרת.
במידה ומדובר בציסטה פיזיולוגית (השכיחה), רוב הסיכויים שתישלחי למעקב בלבד שיכלול בדיקה חוזרת לאחר המחזור הקרוב או בעוד 2-3 מחזורים. לעיתים הרופא יבחר לתת לך טפול קצר מועד בגלולות .
אם הציסטה לא פיזיולוגית, ייתכן שתופני לביצוע הסרה של הציסטה בניתוח. הניתוח יכול להיעשות בגישה לפרוסקופית (החדרת צינור דרך הטבור) או בגישה ניתוחית פתוחה, לפי החלטת הצוות המטפל.

מאחר שרוב הציסטות הן פיזיולוגיות ונובעות מהפעילות ההורמונאלית של השחלות , הרי שפעילות זו ממשיכה כל תקופת הפיריון ומכאן שציסטות יכולות להתפתח שוב. הסיכויים להופעה חוזרת של ציסטות פיזיולוגיות הם סביב 50%. לציסטות לא פיזיולוגיות פחות סיכוי לחזרה, אך יש מספר סוגים שיש להם יותר נטייה להיות דו צדדיות או להופיע שוב. לרוב, הסיכוי לחזרה הוא נמוך מאד, אך בסוגים מסוימים הסיכוי לחזרה מגיע עד 10-15%.
איחוי השפתיים הקטנות

איחוי השפתיים הקטנות

איחוי (הדבקות) של השפתיים הקטנות בילדות הינה בעיה שכיחה למדי

...
אמצעי מניעה – המדבקה EVRA

אמצעי מניעה – המדבקה EVRA

המדבקה עובדת באותו אופן כמו הגלולה, כלומר על ידי שחרור

...
אמצעי מניעה – הטבעת הנרתיקית

אמצעי מניעה – הטבעת הנרתיקית

הטבעת היא עיגול גמיש מחומר דמוי סיליקון המכיל הורמונים, שניתן

...
אמצעי מניעת הריון לשעת חרום

אמצעי מניעת הריון לשעת חרום

הריון נוצר ממפגש של תא זרע (תאים המצויים בתוך הנוזל

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.