צמיחת השדיים אצל נערות

מאת ד"ר טלי סחר

גדילת (או צמיחת) השדיים הינה הסימן הראשון להתבגרות מינית בבנות, והיא מתרחשת שנה או שנתיים לפני הופעת הוסת. במהלך גיל ההתבגרות גדלים כל מרכיבי השד, שכוללים את בלוטות השד (הבלוטות אשר ייצרו חלב בעתיד), רקמת שומן ורקמת חיבור. ניצני שדיים יופיעו לרוב סביב גיל 9-10. תהליך צמיחת השדיים מהנצת השד ועד לשד הבוגר נמשך 3-5 שנים בממוצע.

הנצת השדיים

לעיתים כמעט לא רואים דבר, אבל במישוש ניתן לחוש בגוש קטן מתחת לפטמה. לעיתים הגוש יכול להיות רגיש למגע ולגרום לכאב או אי נוחות. פעמים רבות איזור הפטמה גדל מהר יותר מהשד עצמו ולכן השד נראה גלילי. בהמשך השד גדל כחרוט ורק בהמשך מקבל צורה עגולה.

אסימטריה של השדיים

בשלבי ההתפתחות הראשונים שד אחד יכול להיות גדול באופן משמעותי מהשני. בהמשך ההתפתחות גודל השדיים משתווה בד"כ. גם בנשים בוגרות יש בד"כ אסימטריה קלה בין השדיים והם אינם זהים בגודלם בדיוק.

גודל השדיים

גודל השד מושפע מגורמים רבים, בראש ובראשונה מן הגנטיקה המשפחתית. גורמים נוספים הם משקל ואחוזי שומן, רמת הפעילות הגופנית וגורמים הורמונליים. השד יגיע לגודלו הבוגר כשנתיים לאחר הופעת המחזור הראשון. בהמשך צפויים שינויים בגודלו עם שינויי משקל ושינויים הורמונליים (הריון, לידה, הנקה ושימוש בתכשירים הורמונליים- כגון גלולות למניעת הריון).

הנקה

חשוב לציין שנשים עם שדיים בכל גודל, וגם נשים עם פטמות הפוכות, תוכלנה להניק את ילדיהן, ללא פגיעה בכמות החלב.

השפעת מבנה השד על הדימוי העצמי

הרבה נערות מוטרדות ממבנה השד במהלך צמיחתו (קטן מדי, גדול מדי, שדיים לא סימטריים, פטמה שקועה/פטמה בולטת וכד'). בערוצי המדיה השונים השדיים מוצגים לרוב במימדים גדולים מהרגיל, וגם לאחר שינויים כמו עריכה דיגיטלית ("פוטושופ") או ניתוחים פלסטיים. זהו גורם מרכזי בחוסר שביעות רצון של נערות מהשדיים שלהן ורדיפה אחרי תכשירים שונים וטיפולים שונים לשינוי גודל או מראה השדיים , כמו גם לשינויים במראה הגוף בכלל.

כדאי להמנע מדיאטת קיצוניות וכן מהשמנת יתר. אין טעם לאכול מאכלים מיוחדים ולא לקחת תוספי תזונה לשינוי מראה השד. לגודל השד אין קשר ללבישה או אי לבישה של חזיה, וגם עיסוי או שפשוף של השד לא מגדילים אותו.

יציבה

עם השינוי במבנה השדיים – יתכן שינוי ביציבה. שדיים גדולים מאד אף יכולים להכביד על עמוד השידרה. חשוב להתאים את החזיות לגודל השד ולמבנה הגוף, רצוי עם מוכרת המתמצאת בנושא. מצאי לבוש שנח לך בו. הקפידי על יציבה נכונה, ואם צריך העזרי בפיזיותרפיה או מורה לחינוך גופני.

מתי לפנות לבירור רפואי

אם הופיעו ניצני שדיים לפני גיל 6-7, אם אין כל הופעה של ניצני שדיים עד גיל 14, אם משהו במבנה השד מטריד, אם מופיע כאב, אודם או חום מקומי בשדיים או אם יש הפרשה מהפיטמה, מומלץ לפנות לבדיקה רפואית.

אל וסת – אמנוריאה

אל וסת – אמנוריאה

רוב הבנות מקבלות את הוסת הראשונה שלהן כשנתיים לאחר שהשדיים

...
ציסטות בשחלות בילדות ומתבגרות

ציסטות בשחלות בילדות ומתבגרות

ציסטות שחלתיות הן תופעה שכיחה בכל הגילאים. מדובר בחללים המתמלאים

...
מחלות המועברות במגע מיני

מחלות המועברות במגע מיני

ישנן מחלות שונות המועברות במגע מיני. הן נגרמות כתוצאה מהעברה

...
כאבי מחזור

כאבי מחזור

כאבי מחזור נגרמים כתוצאה מהתכווצויות של הרחם כנגד צוואר רחם

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.