תסמונת השחלה הפוליציסטית PCOS

ד"ר מתן אלעמי-סוזין

פירוש השם הינו שחלה שיש בה הרבה ציסטות (כיסים קטנים המלאים בנוזל). זוהי תסמונת של חוסר איזון הורמונלי, ששכיחותה באוכלוסיה היא בסביבות 10%. איננו יודעים בודאות מדוע חלק מהנערות והנשים סובלות מתסמונת זו. נערות ונשים הלוקות בתסמונת השחלה הפוליצסטית, הן בעלות רמה גבוהה יותר של הורמונים ממשפחת האנדרוגנים. קיימים הורמונים אנדרוגנים שונים, אחד מהם הוא טסטוסטרון.

בנשים בריאות, השחלה משחררת ביצית (מבייצת) בערך אחת לחודש. לעומת זאת, בנערות ובנשים עם תסמונת השחלה הפוליצסטית, הרמות הגבוהות של ההורמונים האנדרוגנים מפריעות לביוץ, וכן יכולות לגרום לתסמינים מציקים כמו שיעור יתר ופצעי בגרות. בנוסף, שכיחים שינויים בסדירות מחזור הוסת (מחזורים לא סדירים ומרוחקים או חוסר וסתות מוחלט). במיוחד בגיל הנעורים קשה לקבוע האם התלונות של הנערה נובעות מתסמונת השחלה הפוליצסטית או שמדובר במצב זמני. גם אם אין בטחון לגבי האבחנה, עדיין אפשר להקל על התלונות והתסמינים.

בדרך כלל יש תלונות על הפרעות בסדירות מחזור הוסת – למשל מחזורים לא סדירים או מרוחקים או דימום וסתי כבד. בשל העליה בהורמונים האנדרוגניים ייתכן שיעור יתר בפנים ו/או בגוף, וכן החמרה או הופעה חדשה של פצעי בגרות. נערות ונשים רבות עם תסמונת השחלה הפוליציסטית סובלות מעודף משקל. לחלק מהנערות יש תחושות של עצבות או דיכאון; אם את חשה גם שאת סובלת משינויים במצב הרוח אנא ספרי על כך לרופא/ה שלך.

התשובה היא חד משמעית לא. לבנות עם תסמונת השחלה הפוליציסטית ייתכנו שחלות שנראות תקינות באולטראסאונד או שחלות מעט מוגדלות או שחלות עם ציסטות מרובות, קטנות מאוד, בהיקף של השחלה. הציסטות האלה (כיסים קטנטנים מלאים בנוזל) הן למעשה ביציות ש"נתקעו" ולא הצליחו להשתחרר (חוסר ביוץ). שינויים אלה בשחלות לא אמורים לגרום לכאבים.

האבחנה מתבצעת על סמך שילוב של מספר גורמים הכוללים:

  1. בדיקה גופנית מדוקדקת שיכולה לכלול הסתכלות גם על החזה ואיברי המין החיצוניים. בדרך כלל אין הכרח בבדיקה נרתיקית פנימית. בבדיקה זו מחפשים סימנים אופיינים כגון שיעור יתר ואקנה.
  2. בדיקות דם להורמונים- אשר עשויות להראות עליה בהרומוני מין "גבריים".
  3. בדיקת אולטראסאונד בה מזוהה המראה האופייני של השחלות שבהן ציסטות קטנות מרובות.
בנערות ובנשים הסובלות מעודף משקל יש המלצה לרדת במשקל באופן מבוקר (בסיוע דיאטנית) וכן לבצע פעילות גופנית. לעתים ירידה במשקל בלבד גורמת להסדרה של מחזור הוסת ולהקלה בתסמינים. פעילות גופנית וירידה במשקל מסייעות מאוד גם לנערות ולנשם שיש להם פריחה כהה באזור העורף ובתי השחי הנקראת acanthosis nigricans. פריחה זו מופיעה כאשר יש בדם רמה גבוהה של ההורמון אינסולין. אבל, גם ללא הפריחה הזו, נערות ונשים רבות הסובלות מתסמונת השחלה הפוליציסטית הן בסיכון לפתח סוכרת בעתיד ומרוויחות משינוי אורח חיים הכולל ירידה במשקל ופעילות גופנית. בנוסף, בתסמינים רבים של התסמונת ניתן לטפל פשוט על ידי מתן אמצעי מניעת הריון הורמונליים (בדרך כלל גלולות) על מנת לאזן את הגוף מבחינה הורמונלית. טיפול זה מסדיר את המחזור ומפחית פצעי בגרות ושיעור יתר. לעתים יהיה צורך בתרופות נוספות כתלות בסוג התסמינים ובחומרתם.
בדרך כלל הטיפולים הקיימים מקלים היטב על התסמינים. בחלק מהמקרים התסמונת חולפת לאחר שינוי אורח חיים ובמיוחד בעקבות ירידה במשקל. אולם, נערות ונשים עם תסמונת השחלה הפוליצסטית הן בעלות סיכון מוגבר לבעיות נוספות במהלך חייהן: קושי להיכנס להריון או להחזיק הריון, סרטן רחם, סוכרת ומחלות לב וכלי דם. למרות שחלק מהנשים והנערות עם תסמונת השחלה הפוליצסטית מתקשות להכנס להריון, פה ושם יכול להתרחש ביוץ. ולכן, את תמיד חייבת להשתמש באמצעי מניעה אם את פעילה מינית ולא מעונינת להכנס להריון. רופא/ת הנשים שלך יכולים להסביר לך עוד על התסמונת כך שאם יש לך שאלות אנא אל תהססי להעלות אותן בפגישה.
מוצרי הגיינה לשימוש בזמן הוסת

מוצרי הגיינה לשימוש בזמן הוסת

הוסת הינה הפרשה דָמית היוצאת מן הרחם ודרך הנרתיק המתרחשת

...
מחזור לא סדיר

מחזור לא סדיר

מחזור סדיר/תקין אורך 3-5 שבועות ופירוש הדבר שהוסת תופיע כל

...
מחלות המועברות במגע מיני

מחלות המועברות במגע מיני

ישנן מחלות שונות המועברות במגע מיני. הן נגרמות כתוצאה מהעברה

...
איחוי השפתיים הקטנות

איחוי השפתיים הקטנות

איחוי (הדבקות) של השפתיים הקטנות בילדות הינה בעיה שכיחה למדי

...

המידע באתר זה מוגש כשרות לציבור בלבד. בה בשעה שאנו משתדלים כמיטב יכולתינו לוודא שמידע זה נכון ומדוייק ככל האפשר, אין כל אחריות לנכונותו ולמהימנותו. אין להתיחס לחומר המוגש באתר זה כאל ייעוץ רפואי, ואתר זה אינו יכול להוות תחליף לייעוץ רפואי אישי אצל רופא מוסמך. כל החומר באתר זה מוגן על ידי חוקי זכויות היוצרים בארץ ובעולם אין להעתיק כל חומר מאתר זה בכל דרך שהיא ללא קבלת רשות בכתב.